top of page
Search

Si të përmirësoni strukturën e flokëve tuaj në mënyrë natyrale – 9 mënyra

Tekstura e flokëve përkufizohet si trashësia ose gjerësia e secilës fije floku dhe sa vijon mund të klasifikohet në tre kategori: të imta, të mesme ose të trashë. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj ndotjes, pluhurit, dietës së dobët dhe stresit mund të ndryshojë dhe të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj me kalimin e kohës. Për më tepër, ndryshimi i ngjyrës së flokëve, zbardhja ose drejtimi i tyre për një kohë të gjatë mund të rezultojë në flokë të brishtë dhe të thatë. Për fat të mirë, ka disa mjete juridike që mund të përmirësojnë strukturën e flokëve dhe të shmangin dëmtimin e mëtejshëm të flokëve tuaj. Në këtë artikull, ne shqyrtojmë disa nga mjetet juridike shtëpiake dhe ushqimet që mund të përmirësojnë strukturën e flokëve tuaj në mënyrë natyrale.Pse floku juaj ndryshon strukturën?

Për të arritur flokë të mrekullueshëm, ne përfundojmë duke i vendosur flokët shumë. Ndërsa disa ngjyrosin flokët e tyre, disa të tjerë i përmbahen, zbutin ose drejtojnë flokët e tyre. Ekspozimi i shpeshtë i flokëve tuaj ndaj trajtimeve kimike dhe tharjes së flokëve i bën ato të thata dhe të brishtë me kalimin e kohës. Nëse doni të dini se çfarë i shkakton këto ndryshime të padëshiruara dhe si mund të përmirësoni strukturën e flokëve dhe të ndihmoni në rritjen e shkëlqimit, vazhdoni të lexoni!Ju mund të vëreni se flokët tuaj ndryshojnë strukturën me kalimin e kohës për shkak të:

Pabarazitë hormonale (1)

Dietë e varfër

Plakja (2)

Medikamente si qetësues kundër dhimbjeve, ilaçe kundër akneve, beta-bllokues, etj.

Trajtimet kimike të flokëve si ngjyrosja, kalimi dhe zbardhja

Stresi

Mungesa e hekurit

Shtatzënia (3)

Secili nga këta faktorë mund të jetë përgjegjës për ndryshimin e strukturës së flokëve tuaj. Megjithatë, pavarësisht se çfarë po shkakton ndryshimin e strukturës së flokëve tuaj, ju mund të adoptoni një rutinë të re të kujdesit për flokët për ta përmirësuar atë. Ju mund të përfshini disa ilaçe shtëpiake në të njëjtën gjë. Mësoni më shumë rreth tyre më poshtë.

Si të përmirësoni strukturën e flokëve tuaj në mënyrë natyrale

VAJ kokosi

Aloe Vera

Lëng qepë

vaj Amla

Çaji jeshil

Vaj ulliri

Vezët

Vitaminat

Vajrat esencialëMjete juridike shtëpiake për të përmirësuar strukturën e flokëve tuaj

Shumica e mjeteve juridike të diskutuara më poshtë ndihmojnë në nxitjen e rritjes së flokëve. Përdorimi i rregullt i këtyre ilaçeve dhe trajtimeve me vaj mund të zvogëlojë dëmtimin e mëtejshëm dhe të rivendosë flokët e shëndetshëm dhe me shkëlqim. Kjo do t'ju ndihmojë të krijoni një rutinë të shëndetshme të kujdesit për flokët dhe të transformoni strukturën e flokëve tuaj në afat të gjatë.

1. Vaj kokosi

Vaji i kokosit funksionon si një kondicioner natyral me vetitë e tij hidratuese. Mund të depërtojë në boshtet e flokëve dhe të parandalojë humbjen e proteinave (4). Kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e strukturës së flokëve tuaj dhe parandalimin e thyerjes dhe ndarjes së majave
2. Aloe Vera

Xheli i aloe verës është plot me lëndë ushqyese si vitaminat A, B12, C dhe E që janë të dobishme për flokët tuaj. Mund të përdoret për të parandaluar problemet e flokëve si rënia e flokëve dhe zbokthi. Përfshini aloe verën në rutinën tuaj të kujdesit të kokës për të parandaluar infeksionet që mund të ndikojnë në shëndetin e flokëve (5). Ndihmon në kondicionimin e thellë, forcimin dhe hidratimin e flokëve të thatë dhe të brishtë. Ai gjithashtu mund të mbrojë flokët tuaj nga dëmtimi UV dhe të parandalojë kushte si dermatiti seborrheik (6), (7).

Xhel aloe vera (sipas nevojës)

Një peshqir i pastër i ngrohtë

3. Lëng qepë

Lëngu i qepës përmban squfur, i cili është i rëndësishëm për flokë të shëndetshëm. I jep flokëve forcë dhe ndihmon në përmirësimin e elasticitetit. Kështu, mungesa e squfurit mund të rezultojë në flokë të thatë dhe të brishtë (8). Lëngu i qepës gjithashtu ushqen folikulat e flokëve, duke ndihmuar në rritjen e flokëve dhe duke parandaluar rrallimin (9).

4. Vaji Amla
Vaji Amla përmban vitaminë C, një antioksidant i fuqishëm që siguron ushqim për flokët tuaj dhe gjithashtu ndihmon në thinjjen (10).
5. Çaji jeshil

Çaji jeshil përmban shumë polifenole të dobishme që janë të shkëlqyera për stimulimin e rritjes së flokëve. Mund të parandalojë gjithashtu rënien e flokëve dhe t'i bëjë flokët tuaj të shëndetshëm (11). Megjithatë, nuk ka studime shkencore për të vërtetuar efikasitetin e çajit jeshil në përmirësimin e strukturës së flokëve. Studimet aktuale vërtetojnë efektin e tij vetëm në rritjen e flokëve.

6. Vaj ulliriVaji i ullirit është i ngarkuar me vitaminë E dhe antioksidantë, të cilët funksionojnë mrekullisht në rritjen dhe strukturën e flokëve. Vaji i ullirit ndihmon në hidratimin dhe kondicionimin e flokëve tuaj në mënyrë natyrale (12).


E verdha e vezës është e pasur me yndyrna dhe proteina që janë të shkëlqyera për parandalimin e çarjes dhe frenimin e flokëve të brishtë dhe thyerjes. Ai përmban peptide që ushqejnë flokët dhe ndihmojnë rritjen e flokëve (13).


8. Vitaminat

Mungesat në disa vitamina mund të dëmtojnë gjithashtu strukturën e flokëve tuaj (14). Vitaminat A, C, D dhe E janë të nevojshme për flokë të hidratuar dhe pa dëmtime.

Këto vitamina jo vetëm që ushqejnë flokët tuaj, por gjithashtu ndihmojnë me majat e çara dhe rënien e flokëve. Rritni marrjen e vitaminave duke konsumuar ushqime si karota, spinaqi, lakra jeshile, agrumet, vezët, peshku, qumështi dhe arrat.

9. Vajrat esencialë


a. Vaji i livandës


Vaji i livandës mund të ndihmojë në parandalimin e rënies së flokëve me aktivitete që nxisin rritjen e flokëve. Ai gjithashtu mund të rrisë numrin e folikulave të flokëve, duke rritur kështu densitetin e flokëve tuaj (15). Kjo mund të ndihmojë në promovimin e shëndetit të flokëve tuaj.

b. Vaj rozmarine

Vajrat e rozmarinës nxisin lyerjen e flokëve. Ai rrit strukturën e flokëve dhe rrit dendësinë e flokëve dhe është gjithashtu i përshtatshëm për trajtimin e rënies së flokëve (16). Ky ilaç është i dobishëm për njerëzit me flokë të hollë dhe të brishtë.Dieta juaj gjithashtu ka rëndësi kur bëhet fjalë për përmirësimin e shëndetit të flokëve tuaj. Ushqimi i duhur me ushqimin e kërkuar do të përmirësojë efikasitetin of mjetet juridike të mësipërme. Më poshtë jepen disa ushqime që do të zbusin strukturën për t'ju ndihmuar të arrini flokë më të shëndetshëm.

Ushqimet më të mira për strukturë më të mirë të flokëve

Ushqyesit (dhe burimet e tyre ushqimore) që dihet se ndihmojnë në përmirësimin e strukturës së flokëve janë (17):Ushqime të pasura me vitaminë A si karotat, vezët, produktet e qumështit, shpendët dhe peshku.

Ushqimet që janë të pasura me hekur si peshku, shpendët, arrat, fasulet, drithërat, rrushi i thatë dhe spinaqi.

Ushqime omega-3 si farat e lirit, arrat dhe peshku i yndyrshëm.

Ushqime që janë të pasura me Biotinë ose vitaminë H si gocat e detit, vezët, avokadot, soja, bollguri, bishtajoret dhe kërpudhat.

Është koha për të marrë disa këshilla për të parandaluar dëmtimin e fijeve të flokëve tuaj.

Këshilla parandaluese

Gjithmonë zgjidhni një shampo të formuluar për llojin tuaj të flokëve.

Konsideroni përdorimin e produkteve të balancuara me pH për të mbajtur flokët dhe skalpin tuaj të shëndetshëm.

Kushtojini flokët tuaj pas çdo shampo.

Përdorni maska, pako dhe produkte që rrisin hidratimin dhe i mbajnë flokët të shëndetshëm.

Krehni flokët me kujdes.

Shmangni përdorimin e tharëseve dhe stilimit të nxehtësisë.

Mos i fërkoni flokët shumë fort gjatë tharjes me peshqir.

Nëse keni flokë të thatë dhe të ashpër që janë të prirur për skuqje, përdorni një serum flokësh për kontrollin e kërcitjes.

Përdorni produkte për riparimin e dëmtimit të flokëve për të rivendosur flokët tepër të trajtuar, të lyer, të dredhur ose të thatë. Struktura e flokëve mund të ndikohet nga ndotja dhe papastërtia e përditshme, stresi, mungesa e hekurit, çekuilibri hormonal, trajtimet kimike dhe ngrohëse të flokëve, medikamentet dhe plakja.

Këshillë e shpejtëPërdorni gjithmonë peshqirë me mikrofibër. Fijet e tyre sintetike janë të lehta, të buta dhe shmangin nevojën për të fërkuar ose shtrydhur flokët tuaj.


Për të kuptuar më qartë strukturën e flokëve tuaj, këtu është një vështrim i detajuar i llojeve të ndryshme të flokëve.


Llojet e Flokëve

Llojet e flokëve bien në kategoritë 1 deri në 4. Brenda këtyre kategorive, sasia e kaçurrelave në fijet e flokëve përfaqësohet me një shkronjë që varion nga 'a' në 'c'.

Flokët e tipit 1

Ky lloj flokësh është natyralisht i drejtë dhe nuk ka kaçurrela. Zakonisht është me shkëlqim dhe me vaj për shkak të mungesës së kaçurrelave. Brenda kategorisë së tipit 1, atje


janë nënkategoritë e tipit 1a, tipit 1b dhe tipit 1c.

Lloji 1a është flokë krejtësisht e sheshtë.

Tipi 1b ka relativisht më shumë trup se Tipi 1a dhe nuk është plotësisht i sheshtë.

Lloji 1c është përgjithësisht i drejtë me disa zona që përkulen pak.

Flokët e tipit 2

Nëse flokët tuaj janë natyralisht me onde, duke formuar një formë "S", ato bien në kategorinë e tipit 2. Ky lloj nuk është aq i yndyrshëm sa flokët e tipit 1, por nuk është as shumë i thatë. Flokët e tipit 2 kategorizohen më tej si Lloji 2a, Lloji 2b dhe Lloji 2c.

Flokët e tipit 2a kanë disa valë të lëshuara plazhi në të gjithë kokën.

Flokët e tipit 2b janë më të valëzuar se Lloji 2a dhe më i përcaktuar dhe i tërhequr fort se i pari.

Flokët e tipit 2c janë shpesh të tërhequr shumë fort, aq sa formojnë kaçurrela spirale të lirshme.

Flokët e tipit 3

Ky lloj floku është natyralisht kaçurrelë dhe formon një “S


“. Flokët e tipit 3 dihet se formojnë rrathë pa pasur nevojë të përdorni ndonjë produkt apo mjet flokësh dhe zakonisht janë të thatë. Në kategorinë e flokëve të tipit 3, ekzistojnë llojet e tipit 3a, tipi 3b dhe tipi 3c.

Flokët e tipit 3a formojnë kaçurrela të lëmuara që mund të jenë edhe të mëndafshta në prekje.

Flokët e tipit 3b përbëhen nga kaçurrela elastike dhe spirale. Shumë gra gjysmë të zeza kanë këtë lloj flokësh.

Flokët e tipit 3c janë shumë të tërhequr, të mbështjellë dhe me teksturë të lartë.

Flokët e tipit 4

Flokët e tipit 4 janë të tërhequr fort, por nuk formojnë rrathë si tipi 3. Gjithashtu, ky lloj flokësh vështirë se e ndryshon formën pavarësisht nëse është


të thatë ose të lagësht. Për shkak të formës së këtij lloji të flokëve, do të vini re se fijet e flokëve të tij janë jashtëzakonisht të thata. Llojet e tipit 4a, tipi 4b dhe tipi 4c hyjnë në këtë kategori të flokëve.

Flokët e tipit 4a zakonisht vizatohen fort dhe formojnë mbështjellje të ngushta ose kaçurrela cilindrike.

Lloji 4b ka një model të gërryer, madje më shumë se kaçurrelat cilindrike.

Lloji 4c është pothuajse në formë "Z" dhe ka një model zigzag. Ka pak ose aspak seksione të përcaktuara.

Këshillë e shpejtëStruktura e flokëve varet gjithashtu nga poroziteti. Flokët me porozitet të lartë thithin dhe humbasin lagështinë shpejt, duke çuar në kërcitje. Flokë të tillë kanë nevojë për lagështi intensive për të qëndruar të shëndetshëm.


Infografik: 5 mjete juridike DIY për të përmirësuar strukturën e flokëve

Stilimi i shpeshtë me mjete të nxehta, ndotja, stresi, dieta e varfër dhe një mënyrë jetese jo e shëndetshme mund të bëjnë kërdi në flokë. Pra, herën tjetër që do të ankoheni për flokët tuaj të dredhur dhe të çrregullt, dijeni se nga vijnë. Dëshironi të ktheni në jetë flokët tuaj të thatë dhe të dëmtuar? Pavarësisht nëse keni flokë të hollë, mesatarë ose të trashë, për të marrë flokët me pamje më të shëndetshme, shikoni infografinë më poshtë për disa ilaçe të thjeshta DIY.

Struktura e flokëve mund të ndikohet nga ndotja e përditshme dhe papastërtia, stresi, mungesa e hekurit, çekuilibri hormonal, trajtimet kimike dhe ngrohëse të flokëve, medikamentet dhe plakja.

Megjithatë, përbërësit natyralë si vajrat esencialë, vaji i kokosit, çaji jeshil dhe aloe vera mund të përmirësojnë shumë strukturën e flokëve tuaj. Këta përbërës vijnë me veti për të rritur shëndetin e flokëve që forcojnë, ushqejnë dhe rimbushin flokët tuaj, duke ruajtur strukturën e tyre dhe duke i zbutur ato.

Shtojini këto ilaçe shtëpiake në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit për flokët për të ndihmuar në strukturën e flokëverigjallëron dhe rrit shkëlqimin dhe shëndetin e flokëve.


Pyetjet e bëra më shpesh

A ndryshon struktura e flokëve me moshën?

Po, flokët tuaj mund të ndryshojnë në shumë mënyra me plakjen, duke përfshirë ndryshimet në strukturën e tyre.

A e ndryshon rruajtja e kokës strukturën e flokëve?

Rruajtja as nuk mund të ndryshojë strukturën e flokëve dhe as t'i bëjë ato të rriten më shpejt ose më të errët.

Si të testoni strukturën e flokëve tuaj?Një mënyrë relativisht e thjeshtë për të testuar strukturën e flokëve tuaj është:

• Lani flokët.

• Thajeni në ajër.

• Prisni një fije qepjeje me gjatësi 6 deri në 8 diametra.

• Nxirrni një fije floku të thatë dhe vendoseni pranë fillit.

• Krahasoni fijen e flokëve me fillin.

• Flokë të hollë – Nëse fija e flokëve është më e hollë se fija

• Flokë të mesëm – Nëse fija e flokëve është aq e trashë sa filli

• Flokë të trashë – Nëse fija e flokëve është më e trashë se filli

A mund të ndryshohet përgjithmonë struktura e flokëve?

Ju nuk mund ta ndryshoni strukturën e flokëve tuaj përgjithmonë duke përdorur metoda natyrale. Sidoqoftë, procedurat kimike si perms funksionojnë duke ristrukturuar lidhjet në fijet e flokëve për të ndryshuar strukturën e flokëve tuaj për një periudhë më të gjatë. Por është e rëndësishme të theksohet se rezultatet e këtyre procedurave nuk do të kenë asnjë efekt në flokët tuaj që rriten.A e ndryshon shampoja strukturën e flokëve?

Përbërësit në disa shampo mund të ndryshojnë përkohësisht strukturën e flokëve dhe ta bëjnë atë të duket më i thatë, më i butë, më i trashë ose më i lëmuar. Kjo varet kryesisht nga lloji i shamponit të përdorur dhe nëse i përshtatet llojit të flokëve tuaj.

Marrëveshje kryesore

Çështjet hormonale, mjekimet, dieta e dobët ose ekspozimi ndaj trajtimeve kimike mund të ndryshojnë strukturën e flokëve tuaj.

Përbërësit natyralë si vaji i kokosit, aloe vera dhe çaji jeshil mund të hidratojnë dhe përmirësojnë strukturën e flokëve tuaj.

Përfshini në dietën tuaj karota, spinaq, lakër jeshile, agrume, vezë, peshk, qumësht dhe arra për një strukturë më të mirë dhe të shëndetshme të flokëve.

Shmangni përdorimin e mjeteve për stilimin e nxehtësisë dhe krehni flokët me kujdes për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të flokëve.


Burimet /Kreditet

Artikujt në StyleCraze mbështeten nga informacione të verifikuara nga dokumente kërkimore të rishikuara dhe akademike, organizata me reputacion, institucione kërkimore dhe shoqata mjekësore për të siguruar saktësinë dhe rëndësinë.

8 views0 comments

Comments


bottom of page